PL EN

Rozmiar tekstu:

A A A
Raport rocznyGrupy ORLEN
Raport odpowiedzialnegoBiznesu

Porównaj z tekstem

Projekty własne

ORLEN WARSAW MARATHON
Wydarzenie promujące sportowy tryb życia wśród osób w każdym wieku i o różnym rodzaju sprawności fizycznej, angażujące nie tylko biegaczy, ale również całe rodziny. W pierwszej edycji imprezy, która odbyła się w dniach 20-21 kwietnia 2013 roku udział wzięło ponad 26 tysięcy uczestników, a w miasteczku biegacza i na trasie, w Warszawie dopingowało ich kilkanaście tysięcy kibiców. ORLEN Warsaw Marathon – Narodowe Święto Biegania stało się wyjątkowym sportowym weekendem. W pierwszym dniu imprezy uczestnicy wzięli udział w charytatywnym biegu na dystansie 3 km. Za każdego zgłoszonego do startu na tym dystansie biegacza Fundacja ORLEN Dar Serca przekazała 10 PLN na edukację sportową dzieci z Rodzinnych Domów Dziecka. W niedzielę natomiast odbyła się część główna, czyli biegi na dystansach 10 km i maratońskim 42,195 km. W ramach wydarzenia odbyły się też 83 Mistrzostwa Polski w maratonie mężczyzn. Relacje z ORLEN Warsaw Marathon obejrzało w telewizji łącznie 23 mln osób, a 97% kibiców i 92% maratończyków zadeklarowało chęć wzięcia udziału w kolejnej edycji imprezy.

POLACY Z WERWĄ
PKN ORLEN zainicjował Plebiscyt „Polacy z Werwą”, aby pokazać potencjał kraju i nagrodzić najzdolniejszych i najbardziej twórczych Polaków, którzy dzięki swojej pasji i wytrwałości tworzą projekty budujące nowoczesną Polskę. Na młodych naukowców, twórców i biznesmenów nominowanych w kategoriach: Nauka, Medycyna, Kultura i sztuka, Ochrona Środowiska, Innowacje w biznesie, Design oraz Sport oddano w głosowaniu publicznym przeprowadzonym na stacjach paliw PKN ORLEN oraz na stronach Plebiscytu i programu VITAY ponad 330 tys. głosów. Zwieńczeniem Plebiscytu była uroczysta gala w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, na której nagrodzeni otrzymali statuetki autorstwa Pawła Althamera i grant na dalszy rozwój zawodowy. W poszczególnych kategoriach zwycięzcami Plebiscytu zostali: „Innowacje w Biznesie - Rafał Brzoska; „Ochrona Środowiska” - Anna Dębicka; „Sport” - Jerzy Janowicz; „Kultura i sztuka” - Katarzyna Krakowiak; „Medycyna” - dr hab. Wojciech Fendler; „ Nauka” - prof. dr hab. Janusz Bujnicki;. „Design” – Jan Strumiłło. Laureatem Nagrody Specjalnej został, decyzją kapituły plebiscytu, chirurg prof. Adam Maciejewski wraz z Zespołem, który dokonał operacji przeszczepienia twarzy. Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce i pierwszy na świecie przeszczep ze wskazań życiowych. Galę w Teatrze Wielkim Operze Narodowej obejrzało 1,5 tys. widzów, w tym przedstawiciele świata biznesu, kultury i polityki, zaś retransmisję telewizyjną ponad 0,5 mln osób.

VERVA RACING TEAM
VERVA Racing Team to pierwszy w Polsce profesjonalny zespół, którego kierowcy rywalizują za kierownicą Porsche 911 GT3 Cup w najszybszej monobrandowej serii wyścigowej świata będącej częścią weekendów Grand Prix Formuły 1.

2013 rok był 4 sezonem VERVA Racing Team w serii Porsche Supercup. Wśród sukcesów, w historii startów zespołu, można wymienić m.in. 3 miejsce w klasyfikacji końcowej zespołów w 2011 roku, 4 miejsce w 2013 roku a także niejednokrotnie pozycje kierowców na podium i wysokie miejsca zawodników w końcowej klasyfikacji indywidualnej. Reprezentantami VERVA Racing Team w 2013 roku byli: Kuba Giermaziak, obecny w zespole od początku jego istnienia, oraz Patryk Szczerbiński, dla którego był to 2 sezon w barwach zespołu.

Rywalizacja w serii Porsche Supercup na torach Formuły 1 zapewnia zespołowi prestiż i wyjątkową szansę promocji polskiego motosportu. Kibicom gwarantuje spektakularne widowisko i emocje na wysokich obrotach. Bliskość królowej motosportu wzmaga zainteresowanie mediów i przyciąga na trybuny tysiące, a przed telewizory miliony widzów.

VERVA STREET RACING
4 edycja największej imprezy motoryzacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej w 2013 roku po raz pierwszy zagościła na Stadionie Narodowym w Warszawie. Edycja specjalna VERVA Street Racing połączyła trzy formaty: Pit Party z prezentacją prawie 300 unikalnych pojazdów, cześć VERVA Street Racing z pokazowymi wyścigami w kilku dyscyplinach motorsportu oraz Top Gear Live – prowadzone przez trójkę prezenterów popularnego brytyjskiego programu motoryzacyjnego.
W show na Stadionie Narodowym wzięli udział zawodnicy ORLEN Team, VERVA Racing i lekkoatleci Grupy Sportowej ORLEN.

VERVA Street Racing 2013 obejrzał komplet publiczności na Stadionie Narodowym – 58 tysięcy osób, oraz prawie 4 miliony telewidzów.

ORLEN Team
Jest niewątpliwie jednym z kluczowych projektów, zapewniających Koncernowi wymierne korzyści, które wpływają pozytywnie na postrzeganie marki i pozwalają maksymalnie wykorzystywać możliwości płynące z naszego zaangażowania w sponsoring sportu motorowego.

W styczniu 2013 roku ORLEN Team tradycyjnie wystartował w rajdzie Dakar. W składzie zespołu, który jako pierwszy polski team rozpoczął zmagania na pustynnych bezdrożach znajdowało się 3 motocyklistów - Kuba Przygoński, Jacek Czachor i Marek Dąbrowski oraz Szymon Ruta jako kierowca samochodu. Po zakończeniu rajdu ORLEN Team przeszedł gruntowną reorganizację - Dąbrowski i Czachor przesiedli się z jednośladów do auta i stworzyli załogę samochodową.
Do zespołu dołączyli Adam Małysz i Rafał Marton. W sezonie 2013 Jakub Przygoński wystartował w pięciu rajdach: Abu Dhabi Desert Challenge, Qatar, Sardynia, Brazylia, Maroko, a finalnie w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata FIM cross-country zajął wysokie 3 miejsce.

Obie załogi samochodowe Dąbrowski/Czachor oraz Małysz/Marton wystartowały łącznie w 8 rajdach, w tym uważanym za drugi po Dakarze najtrudniejszym rajdzie świata - Silk Way Rally. Na koniec sezonu załoga Małysz/Marton wywalczyła tytuł Mistrza Europy CEZ (Strefy Europy Centralnej) oraz tytuł wicemistrza Polski. Załoga Dąbrowski/Czachor we wszystkich swoich startach w debiutanckim sezonie zajmowała miejsca w pierwszej czwórce w klasyfikacji końcowej, a Baja Poland ukończyła na świetnej 2. pozycji. W 2013 roku zainaugurowała swoją działalność Akademia ORLEN Team mająca na celu wyłonienie kolejnych utalentowanych motocyklistów mających szansę na wejście do składu ORLEN Team.
 

Schowek

Zwiń