PL EN

Rozmiar tekstu:

A A A
Raport rocznyGrupy ORLEN
Raport odpowiedzialnegoBiznesu

Paliwa

Paliwa - Sprzedaż produktów rafineryjnych - Polska

Pomimo niesprzyjającego otoczenia związanego z obniżeniem konsumpcji paliw a także negatywnego oddziaływania tzw. „szarej strefy” sprzedaż hurtowa na rynku polskim w 2013 roku wzrosła o 3,3% w porównaniu do roku ubiegłego.

Wzrost sprzedaży lekkich destylatów o 9,4% (r/r) był efektem wyższej dynamiki sprzedaży benzyn dzięki zawartym przez PKN ORLEN nowym kontraktom z operatorami prowadzącymi duże sieci stacji paliw na rynku polskim.

Wyższa o 3,6% (r/r) sprzedaż średnich destylatów była głównie efektem wyższej sprzedaży oleju napędowego, przy zmniejszonej sprzedaży lekkiego oleju opałowego i paliwa lotniczego Jet A-1. Wysokie wolumeny sprzedaży oleju napędowego pomimo niższej konsumpcji i negatywnego wpływu tzw. „szarej strefy” osiągnięte zostały głównie dzięki elastycznej polityce cenowej dostosowanej do aktualnych trendów rynkowych.

Wzrost sprzedaży frakcji ciężkich o 2,9% (r/r) związany był z wyższą sprzedażą ciężkiego oleju opałowego głównie w efekcie wzmożonej aktywności na rynkach morskich.

Trudna sytuacja branży rafineryjnej wymagała podjęcia szeregu działań zmierzających do umocnienia pozycji Grupy ORLEN.

Z sukcesem zakończono centralizację procesów sprzedaży i obsługi klientów hurtowych w ORLEN Paliwa Sp. z o.o. Celem tych działań było zwiększenie efektywności obszaru hurtowego, uporządkowanie i wzmocnienie poszczególnych kanałów sprzedaży oraz dalsza poprawa jakości obsługi klienta.

Zwiększenie zaangażowania kapitałowego w spółce Petrolot Sp. z o.o. stworzyło nowe możliwości rozwoju sprzedaży paliw lotniczych oraz usług lotniskowych. Od 2014 roku sprzedaż paliwa lotniczego do statków powietrznych została przeniesiona z Petrolot Sp. z o.o. do obszaru Handlu Hurtowego PKN ORLEN. Umocni to PKN ORLEN na pozycji lidera polskiego rynku paliwa lotniczego i otworzy drogę do rozszerzenia oferty sprzedażowej na rynki zagraniczne. Petrolot Sp z o.o. będzie koncentrował się na prowadzeniu działalności operacyjnej opartej na magazynowaniu paliw lotniczych oraz tankowaniu statków powietrznych na zlecenie dostawców paliw.

W 2013 roku PKN ORLEN rozpoczął regularną sprzedaż morską ciężkiego oleju opałowego z własną gestią transportową. Kontynuacja rozwoju wyspecjalizowanej komórki handlu morskiego prowadzi do stałego poszerzania kompetencji w tym zakresie, pozwala systematycznie poprawiać wyniki sprzedażowe oraz buduje wizerunek PKN ORLEN jako podmiotu tradingowego coraz bardziej liczącego się na europejskim rynku.

Struktura sprzedaży wolumenowej Grupy ORLEN w segmencie rafineryjnym na rynku polskim.

2013

2013 - Struktura sprzedaży wolumenowej Grupy ORLEN w segmencie rafineryjnym na rynku polskim.

2012

2012 - Struktura sprzedaży wolumenowej Grupy ORLEN w segmencie rafineryjnym na rynku polskim.


 

Schowek

Zwiń