PL EN

Rozmiar tekstu:

A A A
Raport rocznyGrupy ORLEN
Raport odpowiedzialnegoBiznesu

Stacje paliw

Stacje paliw - Detal - Grupa ORLEN

Jesteśmy liderem na rynku paliwowym w regionie dysponującym siecią 2 706 stacji paliw. W Polsce działają one pod marką ORLEN w segmencie Premium oraz BLISKA w segmencie ekonomicznym, w Republice Czeskiej odpowiednio pod marką Benzina Plus i Benzina, natomiast na Litwie pod markami ORLEN Lietuva i Ventus. Na rynku niemieckim stacje paliw funkcjonują głównie w segmencie ekonomicznym pod marką STAR.

Liczba stacji Grupy ORLEN na głównych rynkach działalności na koniec 2013 roku

Liczba stacji Grupy ORLEN na głównych rynkach działalności na koniec 2013 roku

Zmiana tradycyjnego modelu stacji benzynowych w kierunku obiektów wielofunkcyjnych wymusza wprowadzanie nowych rozwiązań, usług czy też rozbudowy oferty sklepowej i gastronomicznej.

Na rynkach działania Grupy ORLEN nie nastąpiły w 2013 roku istotne zmiany liczby stacji - nowe lokalizacje zrekompensowały zmniejszenia związane z zamknięciami stacji nierentownych i nie spełniających wymogów technicznych. Obserwowane jest natomiast zmniejszanie liczby stacji niezależnych, które nawiązują współpracę z dużymi sieciami międzynarodowymi. W Europie Środkowo-Wschodniej widoczny jest również stabilny wzrost sprzedaży paliw przez stacje zlokalizowane przy hipermarketach (około 530 stacji na rynkach działania Grupy ORLEN), co wywiera dodatkową presję na działania tradycyjnych operatorów. W II połowie 2013 roku wprowadzone zostały w Polsce i Czechach zmiany przepisów mające na celu eliminację zjawiska tzw. „szarej strefy” związanej z nielegalnym handlem paliwami na tych rynkach.

Schowek

Zwiń