PL EN

Rozmiar tekstu:

A A A
Raport rocznyGrupy ORLEN
Raport odpowiedzialnegoBiznesu

Sprzedaż produktów rafineryjnych

Zobacz w raporcie

Tabele Wykresy

Porównaj 2007 - 2013

Tabele Wykresy

Spowolnienie gospodarcze na rynku czeskim wpłynęło na zmniejszenie rynkowej konsumpcji paliw. Niekorzystną sytuację na rynku paliwowym pogłębiała, szczególnie silna w I połowie 2013 roku, konkurencja ze strony firm działających w tzw. „szarej strefie”.

Trudne otoczenie rynkowe, powódź w Czechach a także cykliczny, przeprowadzany co 4 lata, postój remontowy rafinerii w Kralupach spowodowały obniżenie sprzedaży wolumenowej lekkich i średnich destylatów Grupy ORLEN o (-) 8,4% (r/r).

Wyższa produkcja asfaltów i ciężkiego oleju opałowego i tym samym wzrost sprzedaży tych produktów o 15,3% (r/r) był spowodowany głównie cyklicznym postojem remontowym rafinerii w Kralupach w 2013 roku.

Grupa Unipetrol kontynuowała współpracę z dużymi koncernami paliwowymi i sieciami hipermarketów. W 2013 roku realizowano dostawy paliw na rynek słowacki i niemiecki, w tym do sieci stacji należących do spółki ORLEN Deutschland GmbH oraz rozpoczęto eksport paliw na rynek węgierski.

W listopadzie 2013 roku została podpisana umowa zakupu przez Unipetrol a.s. pakietu 16,335% akcji spółki Česká Rafinérská a.s. od Shell Overseas Investments B.V. co przyczyni się do umocnienia pozycji Grupy ORLEN na rynku czeskim oraz stworzy możliwości dalszego rozwoju działalności handlowej. Rzeczywiste przeniesienie własności akcji nastąpiło w styczniu 2014 roku.

Struktura sprzedaży wolumenowej Grupy ORLEN w segmencie rafineryjnym na rynku czeskim.

2013

2013 - Struktura sprzedaży wolumenowej Grupy ORLEN w segmencie rafineryjnym na rynku czeskim.

2012

2012 - Struktura sprzedaży wolumenowej Grupy ORLEN w segmencie rafineryjnym na rynku czeskim.

Schowek

Zwiń