Raport_2011_PL_SG
Teraz jesteś w: Strona głównaZobacz wszystkie w raporcie › Historia startów VRT
dopasuj rozmiar czcionki: A A A

Historia startów VRT

Zespół VRT VERVA Racing Team na torach F1
VERVA Racing Team, to powołany przez PKN ORLEN pierwszy polski zespół wyścigowy, rywalizujący z zawodnikami z całego świata w prestiżowych zawodach Porsche Supercup, rozgrywanych tuż przed wyścigami Formuły 1. Sprinterski charakter zawodów, świetna oprawa oraz bliskość legendarnej F1 przyciąga na widownię setki tysięcy osób, a przed telewizory miliony widzów. Starty w tych zawodach to również olbrzymi prestiż dla kierowców, reprezentujących biało-czerwone barwy, którzy mają szansę zmierzenia się z najlepszymi w swojej kategorii i otrzymują wyjątkową szansę na międzynarodową karierę.


Ambitne plany zespołu VERVA Racing Team w sezonie 2012

Sezon wyścigowy 2012 jest trzecim rokiem startów biało–czerwonej ekipy na torach F1 w prestiżowym Porsche Supercup. Zespół VERVA Racing Team w składzie z Kubą Giermaziakiem oraz Patrykiem Szczerbińskim ma ambitne założenia – walka o zwycięstwo. Zespół rozpoczął kolejny sezon na pustynnym torze Sakhir podczas Grand Prix Bahrajnu w kwietniu 2012 roku. Koniec sezonu będzie miał miejsce we wrześniu 2012 roku podczas Grand Prix Włoch.


Kierowca VERVA Racing Team Kuba Giermaziak

Kuba Giermaziak przygodę ze sportem motorowym rozpoczął w wieku 9 lat od startów w Kartingowych Mistrzostwach Polski. W kartingu ścigał się do 2006 roku osiągając bardzo dobre wyniki, do których zaliczyć można między innymi 2. miejsce w Finale Światowym ROK Cup na torze w Lonato, uznawanym za Kartingowe Mistrzostwa Świata. W swojej karierze ścigał się następnie w wielu liczących się seriach: w Formule Renault 2000 w Pucharze Północnej Europy (NEC) i Pucharze Europy (EUROCUP) oraz ADAC GT Masters. Od 2010 roku jest kierowcą zespołu wyścigowego VERVA Racing Team startującego w prestiżowej serii Porsche Supercup. Swój pierwszy sezon w Superpucharze Porsche zakończył na 2. miejscu wśród debiutantów oraz 10. miejscu w klasyfikacji generalnej. W kolejnym sezonie startów w Porsche Supercup Kuba Giermaziak systematycznie wspinał się na szczyt i walczył o miejsce na podium w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie po wspaniałej walce i zaciętej rywalizacji zajął 3. miejsce w klasyfikacji kierowców, a wraz z zespołem VERVA Racing Team – 4. miejsce w klasyfikacji zespołów Porsche Supercup 2011!


Kierowca VERVA Racing Team Patryk Szczerbiński
Patryk Szczerbiński karierę sportową rozpoczął w wieku 8 lat startami w Kartingowych Mistrzostwach Polski, gdzie w debiucie wywalczył drużynowe mistrzostwo Polski. W latach 2007–2009 z powodzeniem ścigał się w seriach kartingowych w Wielkiej Brytanii zajmując m.in.: 3. miejsce w Mistrzostwach TVKC (KF3), 2. miejsce w Ginetta Kart Masters (KF3) oraz 2. miejsce w Winter Series (KF2). W 2010 roku Patryk Szczerbiński przesiadł się z gokartów do bolidów jednomiejscowych. W debiutanckim sezonie wywalczył mistrzostwo serii Autosport Young Guns. W 2011 roku przeniósł się do serii BMW InterSteps, w której zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. W sezonie 2012 zastąpił Stefana Rosinę i wraz z Kubą Giermaziakiem startuje w barwach zespołu wyścigowego VERVA Racing Team w cyklu pucharowym Porsche Supercup.


Turkish Grand Prix 2011, Istanbul Azjatycki debiut
Sezon 2011 Porsche Supercup VERVA Racing Team rozpoczął się majowym wyścigiem o Grand Prix Turcji. Trasa położona w azjatyckiej części miasta okazała się wyjątkowo trudna technicznie, ze względu na różne typy zakrętów oraz szybkie łuki. Również warunki panujące na torze, czyli wysoka temperatura powietrza, utrudniały zadanie kierowcom. Wyścig był dużym wyzwaniem szczególnie dla Kuby, dla którego był to debiut na tym torze. Wyniki kierowców VERVA Racing Team w Grand Prix Turcji:

 • Kuba Giermaziak – 7. miejsce
 • Stefan Rosina – 10. miejsce


Gran Premio de España 2011, Catalunya Hiszpańska corrida Kuby
Hiszpański tor Circuit de Catalunya pod Barceloną okazał się szczęśliwy dla Kuby Giermaziaka i całego zespołu VERVA Racing Team. Do wyścigu Kuba ruszał z trzeciego pola startowego, a następnie stoczył pasjonującą walkę z Brytyjczykiem Nickiem Tandym o drugą lokatę. Ostatecznie Kuba dojechał do mety trzeci i wywalczył pierwsze w historii podium dla polskiej ekipy VERVA Racing Team. Wyniki kierowców VERVA Racing Team w Gran Premio Hiszpanii:

 • Kuba Giermaziak – 3. miejsce
 • Stefan Rosina – 6. miejsce


Grand Prix de Monaco 2011 Monte Carlo
Kuba Giermaziak zajął w Monte Carlo 5. miejsce, niestety Stefan Rosina nie dojechał do mety po kolizji z rywalem. Choć apetyty po kwalifikacjach były większe, 5. miejsce było zadowalające i zgodne z oczekiwaniami. Walka rozegrała się na samym starcie i na pierwszym zakręcie. Kuba ruszył bardzo dobrze i na prostej atakował Nicka Tandy, który agresywnym manewrem przycisnął go do ściany. Kuba spadł na 5. miejsce i utrzymał je do końca wyścigu. Wyniki kierowców VERVA Racing Team w Grand Prix Monaco:

 • Kuba Giermaziak – 5. miejsce
 • Stefan Rosina – nie ukończył wyścigu


Porsche Carrera World Cup 24h Nürburgring
Zamiast wyścigu na ulicznym torze w Walencji organizatorzy Porsche Supercup postanowili zorganizować po raz pierwszy w historii wspólny weekend wyścigowy dla wszystkich serii Porsche. Zawody odbyły się na północnej pętli toru Nurburgring – Nordschleife. Bardzo trudna, a przede wszystkim niebezpieczna trasa nazywana „zielonym piekłem” liczy ponad 25 kilometrów. Wyzwaniem dla kierowców VERVA Racing Team był nie tylko trudny tor, ale także ulewny deszcz. Dramaturgii wyścigowi dodał wypadek z udziałem Kuby Giermaziaka i Patrica Huismana. Na szczęście Polakowi udało się ukończyć wyścig i zdobyć punkty dla zespołu. Wyniki kierowców VERVA Racing Team w Porsche Carrera World Cup 24h:

 • Stefan Rosina – 8. miejsce
 • Kuba Giermaziak – 13. miejsce


British Grand Prix 2011 Silverstone
Wyścig na torze Silverstone kierowcy VERVA Racing Team ukończyli na 7. i 8. miejscu. Przez większość dystansu Stefan Rosina i Kuba Giermaziak toczyli pojedynek pomiędzy sobą. Kuba bardzo wiele stracił na samym starcie. Ruszył w dobrym momencie, ale zaraz potem tylne koła jego Porsche zabuksowały. W efekcie spadł na 8. pozycję, którą zachował do końca wyścigu. Wyniki kierowców VERVA Racing Team w Grand Prix Wielkiej Brytanii:

 • Stefan Rosina – 7. miejsce
 • Kuba Giermaziak – 8. miejsce

Odczarować Nürburgring Großer Preis von Deutschland 2011, Nürburgring – kolejne podium dla VERVA Racing Team
Tym razem Kuba Giermaziak i Stefan Rosina ścigali się na krótszej, zbudowanej w latach 80. wersji toru. Ze świetnej strony po raz kolejny pokazał się Kuba Giermaziak, który był najszybszy podczas sesji treningowej oraz wywalczył pole position w kwalifikacjach. Kuba zakończył wyścig na 2. pozycji. Stefan Rosina na mecie był 5., dzięki czemu VERVA Racing Team zanotował swój najlepszy jak dotąd rezultat. Wyniki kierowców VERVA Racing Team w GP Niemiec:

 • Kuba Giermaziak – 2. miejsce
 • Stefan Rosina – 5. miejsce


Magyar Nagydíj 2011, Budapest Mazurek Dąbrowskiego na Węgrzech

Podczas wyścigu w Budapeszcie zawodnik VERVA Racing Team – Kuba Giermaziak stanął na najwyższym stopniu podium! Giermaziak, startujący do Grand Prix Węgier z piątego pola, stoczył pasjonującą walkę o zwycięstwo i z prawie 20-sekundową przewagą nad drugim Bleekemolenem wygrał wyścig na torze Hungaroring! Stefan Rosina zakończył Grand Prix Węgier na 7. miejscu. Wyniki kierowców VERVA Racing Team w Grand Prix Węgier:

 • Kuba Giermaziak – 1. miejsce
 • Stefan Rosina – 7. miejsce


Belgien Grand Prix 2011, Spa-Francorchamps Pierwsze miejsce w Belgii
W Belgii kierowcy musieli zmierzyć się z najdłuższą w kalendarzu F1 trasą Spa-Francorchamps. Swoją wspaniałą formę potwierdził po raz kolejny Kuba Giermaziak. W wyścigu Kuba nie miał sobie równych, dzięki czemu polscy kibice mogli ponownie usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego. Swoją drugą wygraną w sezonie Giermaziak potwierdził, że VERVA Racing Team należy do ścisłej czołówki Porsche Supercup, a zwycięstwo podczas Grand Prix Węgier nie było przypadkowe.
Racing Team w Grand Prix Belgii:

 • Kuba Giermaziak – 1. miejsce
 • Stefan Rosina – 10. miejsce

Gran Premio d´Italia 2011, Monza Awans na Monzie
Przedostatnia runda sezonu Porsche Supercup 2011 odbyła się na słynnym włoskim torze Monza. Kuba Giermaziak dzięki 6. pozycji i wywalczeniu 12 punktów został wiceliderem klasyfikacji generalnej! Stefan Rosina ukończył wyścig na 9. miejscu, a zdobyte przez obu kierowców punkty sprawiły, że w klasyfikacji zespołów VERVA Racing Team obronił swoją 3 pozycję. Wyniki kierowców VERVA Racing Team w Grand Prix Włoch:

 • Kuba Giermaziak – 6. miejsce
 • Stefan Rosina – 9. miejsce


Abu Zabi 2011, Yas Marina (2 rundy) Wielki finał
W pierwszym wyścigu debiutujący w Zjednoczonych Emiratach Giermaziak był 10. i spadł w klasyfikacji generalnej na 3. pozycję. W drugim starcie losy końcowej pozycji Kuby rozgrywały się niemal w każdej minucie wyścigu. Na szczęście Kuba po niezwykle ekscytującym wyścigu zapewnił sobie miejsce na podium w klasyfikacji końcowej serii!

Wyniki kierowców VERVA Racing Team w Grand Prix Abu Zabi wyścig numer 1:

 • Stefan Rosina – 8. miejsce
 • Kuba Giermaziak – 10. miejsce

Wyniki kierowców VERVA Racing Team w Grand Prix Abu Zabi wyścig numer 2:

 • Kuba Giermaziak – 6. miejsce
 • Stefan Rosina – 13. miejsce


Podsumowanie startów VRT w sezonie 2011 VERVA Racing Team w światowej czołówce wyścigów
Sezon 2011 był pełen emocji dla kibiców polskiego zespołu. Walka o ostateczne pozycje w klasyfikacji końcowej toczyła się do ostatniej prostej. Zespół VERVA Racing Team dołączył do światowej czołówki zespołów kończąc swój drugi sezon w pucharze Porsche na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej kierowców i 4. miejscu w rankingu zespołów. Kibice dwukrotnie wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego dzięki fantastycznym występom Kuby Giermaziaka podczas Grand Prix Węgier oraz Belgii. Zespół zawdzięcza swój sukces profesjonalnemu przygotowaniu, równej i przemyślanej jeździe w ciągu całego sezonu oraz wyścigowej finezji kierowców.


Podsumowanie startów VRT w sezonie 2011 VERVA Racing Team w światowej czołówce wyścigów

W historii polskiego motosportu jeszcze żaden polski team nie osiągnął tak dużych sukcesów w porównywalnej kategorii wyścigów samochodowych. Verva Racing Team, który zajął 4. miejsce w kategorii zespołów w zawodach Porsche Supercup jest odpowiedzią na oczekiwania Polaków, którzy chcą doświadczać wielkich, sportowych emocji na światowym poziomie. Unikalne przedsięwzięcie PKN ORLEN doskonale spełnia te założenia łącząc je z celami marketingowymi. Projekt VERVA Racing Team przełożył się na znaczny wzrost rozpoznawalności marki VERVA. Badania dowodzą, że 1/3 respondentów wskazuje paliwo premium Koncernu jako najlepiej znaną markę paliw wzbogacanych.


Marki Grupy ORLEN